Silový trénink s činkou nabízí skvělý způsob, jak procvičit celé tělo. Snadno můžete provádět plnohodnotné cvičení pouze obouruční činkou, a několika závažími.
Je to skvělé vybavení používané v mnoha sportech a posilovnách. Vědět, jak ji používat při různých pohybech se správnou formou, je tedy vždy přínosné.
Dodávají se v různých tvarech, velikostech a hmotnostech, takže vyhovují široké škále cviků a uživatelů. Od olympijské obouruční činky činky, olympijské dřepovací tyče, trapové tyče, tricepsové tyče a mnoha dalších. Existuje obouruční činka téměř pro každý pohyb, na který si vzpomenete.
Olympijská obouručka je však vhodná pro většinu cviků ve vaší rutině.
Silový trénink s obouručkou má mnoho výhod. Jedná se o velmi univerzální vybavení, které může snadno používat naprostá většina návštěvníků posilovny. Mezi výhody, které silový trénink s činkou může nabídnout, patří:
Činky jsou díky své univerzálnosti skvělé pro cvičení celého těla. Neomezují se na jeden typ cviku nebo jednu část těla a lze je použít pro širokou škálu pohybů. Pomáhají šetřit čas při nastavování vybavení a minimalizují nutnost přecházet ze stroje na stroj. Vše máte na jednom jediném místě.
Činky se jednoduše a snadno používají. Začátečníkům nebude trvat dlouho, než si vytvoří rutinní trénink s činkou a naučí se základní zdvihy. Jsou skvělým nástrojem pro všechny úrovně fitness.
Bez ohledu na cvik nebo pohyb, který se rozhodnete provádět, umožňují činky každému vzpěrači postupně zvyšovat nebo snižovat hmotnost. Poskytují prostor pro progres ve všech oblastech zvedání tím, že v případě potřeby jednoduše přidáte váhu.
Díky tomu je zvedání s činkou pohodlnější ve srovnání s používáním posilovacích strojů. Vše, co potřebujete s činkou k pokroku v průběhu tréninku, je činka, zátěžové desky (pokud jsou potřeba) a objímky na činku (pokud jsou potřeba). Oproti tomu posilovací stroje jsou obvykle zaměřeny na konkrétní svalové skupiny nebo pohyby a vyžadují, abyste se mezi stroji přesouvali (pokud jsou k dispozici).
Obouručky jsou tedy nejen přizpůsobivé, ale také vám ušetří čas v posilovně.
Obouručky jsou skvělé pro ty, kteří mají omezený prostor ve své domácí posilovně nebo cvičebním zařízení. Když je nepoužíváte, lze je snadno uložit do stojanu na činky nebo do skříně a nezabírají mnoho místa.
V předchozím článku však doporučujeme pro vaši činku/činky skladovací stojan. Pomůže vám to udržet cvičební prostor čistý, uklizený, bez nebezpečí zakopnutí a ochrání vaše vybavení před poškozením.
Činka umožňuje každému uživateli provádět všechny potřeby pro silový trénink, což znamená, že je méně potřeba dalších kusů vybavení. Současně šetří uživatelům čas, prostor i peníze.
Při každé návštěvě posilovny je méně potřeba hledat dostupné kusy vybavení. Díky všestrannosti činky vám může poskytnout veškeré vybavení, které potřebujete k provedení zábavného, ale účinného silového tréninku.
Pokud jste investovali do vlastní domácí posilovny nebo cvičebního zařízení, jistě víte, jak drahé to může být, a to rychle. Díky všestrannosti a přizpůsobivosti činky nebude nutné investovat do různých posilovacích strojů a variací, abyste mohli provádět podobný trénink, který lze provádět s jednou činkou a zátěžovými deskami. Pokud se rozhodnete používat činky místo větších posilovacích strojů, zjistíte, že máte ve své tréninkové zóně mnohem více místa. Nebo pokud cvičíte ve stísněnějším prostoru, zjistíte, že činky nabízejí větší přizpůsobivost, zabírají méně místa a ušetří vám prostor, který byste mohli potřebovat pro jiné aktivity v domácí posilovně.
S činkou lze provádět tolik cviků, že jejich seznam je opravdu nekonečný. Abychom vám ušetřili práci s vyhledáváním nejlepších cviků s činkami nebo zjišťováním těch nejoblíbenějších, udělali jsme to za vás!
Níže jsme podrobně popsali některé z nejoblíbenějších pohybů s činkami a svalové skupiny, na které se zaměřují.
Dřep s tyčí na zádech: nohy / spodní část těla
Cleans s činkou: Celé tělo
Mrtvý tah: nohy / dolní část těla, záda a jádro těla
Tlak nad hlavou: horní část těla, záda a jádro těla
Shyby nad hlavou: zaměřené na záda
Bench Press: Svaly hrudníku
Tah na bedra: Hýžďové svaly
Výpad se zátěží: Dolní část těla