Potřebujete všestranné a komplexní doplňky stravy, které zaručí dostatečný příjem vitamínů a minerálů? Naše nabídka multivitaminů a komplexů je přesně to, co hledáte. Tyto produkty poskytují široké spektrum živin, které podporují vaše zdraví, imunitu a energii. Vyberte si ten nejvhodnější pro vaše individuální potřeby.
Každý z vitamínů má v organismu odlišné funkce a podle rozpustnosti je můžeme zařadit do dvou základních kategorií:
Vitamíny rozpustné v tucích jsou navázány na tuk z potravy, který potřebují ke správnému vstřebávání. Tyto vitaminy se pak uloží v těle do zásoby.
Vitamín A (retinol) hraje v organismu důležitou roli, podílí se na látkové přeměně železa, je potřebný pro udržení zdravých sliznic, zdravé pokožky a dobrého zraku, přispívá k normální funkci imunitního systému a také je antioxidant, pomáhá chránit buňky před oxidačním poškozením. Doporučená denní dávka je 650 – 850 µg. Mezi hlavní zdroje patří brokolice, batáty, mrkev, meruňky, špenát, játra, vejce a máslo.
Vitamín D (kalciferol) je nepostradatelnou látkou pro naše zdraví. V organismu se podílí na správném procesu dělení buněk, fungování imunity a má vliv na zdraví svalů, zubů a kostí. Mimo jiné přispívá ke správnému vstřebávání fosforu a vápníků. Jeho nedostatek se projevuje především v zimních měsících, kdy svou pokožku vystavujeme méně slunečnímu záření. Doporučená denní dávka je 15 – 20 µg. Vitamín D se vyskytuje v některých rybách jako např. losos, sleď, sumec a pstruh, v ústřicích, mléce, vejcích a kokosu.
Vitamín E (tokoferoly a tokotrienoly) zahrnuje 8 různých sloučenin, které jsou silně antioxidační a jejich hlavní funkcí je chránit buňky před jejich poškozením a oxidačním stresem, také pomáhá jako prevence proti projevům stárnutí. Podporuje činnost nervového systému a pozitivně ovlivňuje plodnost. Doporučená denní dávka je 11 – 15 mg. K přirozeným zdrojům patří avokádo, mandle, slunečnicová semínka, špenát, chřest, vejce a mléko.
Vitamín K (fylochinon, menachinon) se podílí hlavně na normální srážlivosti krve a udržení zdravého stavu kostí. Doporučená denní dávka je 60 – 80 µg. V potravinách se vyskytuje hlavně v kapustě, špenátu, listové zelenině, brokolici, chřestu, olivovém a řepkovém oleji a vaječném žloutku.
Vitaminy rozpustné ve vodě se vstřebávají snadněji než vitamíny rozpustné v tucích. Dostávají se do těla, kde vykonají svou práci, a nadbytek se vyloučí. Ve většině případů si je tělo neumí uložit do zásoby a jejich případný nedostatek se proto projevuje dříve než u vitamínů rozpustných v tucích.
Vitamín B1 (thiamin) má vliv na správné fungování nervového systému a psychické činnosti, přispívá ke správné funkci srdce. Doporučená denní dávka je 0,84 – 1,3 mg. Nejbohatšími zdroji jsou kvasnice, játra, vepřové maso, obiloviny, luštěniny a ořechy.
Vitamín B2 (riboflavin) přispívá k látkové přeměně, která je důležitá pro tvorbu energie, správnou látkovou přeměnu železa, ovlivňuje psychiku a chrání buňky před oxidačním stresem. Také pomáhá k tvorbě červených krvinek, k udržení zdravých sliznic, pokožky a dobrého zraku, snižuje únavu a vyčerpání. Doporučená denní dávka je 1 – 1,6 mg. Najdete ho především v mase, mléce, vejcích, játrech, obilných klíčcích, kvasnicích a luštěninách.
Vitamín B3 (niacin) je důležitý pro správnou látkovou přeměnu a tím tvorbu energie, ovlivňuje nervový systém, psychiku a pomáhá snížit únavu a vyčerpání. Přispívá k udržení zdravé pokožky a sliznic. Doporučená denní dávka je 11 – 16 mg. K přirozeným zdrojům patří játra, libové a drůbeží maso, kvasnice, tuňák, slunečnicová semínka, arašídy, pšeničné klíčky, mléko a mléčné výrobky a vejce.
Vitamín B5 (kyselina pantothenová) se v těle podílí především na syntéze a látkové přeměně steroidních hormonů, vitamínu D a některých neurotransmiterů. Pomáhá snižovat únavu a vyčerpání a podporuje zdravou psychiku. Přispívá také ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Doporučená denní dávka je 5 mg. Nejbohatšími zdroji vitamínu B5 jsou játra, ryby, mléko, vejce, kvasnice a ořechy.
Vitamín B6 (pyridoxin) přispívá k regulaci hormonální činnosti, ke správnému fungování imunity a optimální tvorbě červených krvinek, pomáhá snižovat únavu a vyčerpání, podporuje správnou funkci psychiky a nervového systému, přispívá k látkové přeměně důležité pro tvorbu energie. Mimo jiné se podílí také na využívání glykogenu nezbytného pro energetické krytí sportovního výkonu. Doporučená denní dávka je 1,4 – 1,7 mg. Mezi hlavní zdroje patří listová zelenina, kvasnice, celozrnné obiloviny, maso, játra, luštěniny, vejce, ořechy, banány, květák, mléko a mléčné výrobky.
Vitamín B7 (biotin, vitamín H) má vliv na metabolismus všech makroživin v těle, ve stravě se váže na bílkoviny. Podílí se na správné funkci psychiky a nervového systému a také na udržení zdravých vlasů a pokožky. Doporučená denní dávka je 40 µg. Přirozeně se vyskytuje v kvasnicích, játrech, hovězím mase, vaječném žloutku, v sóji, ořeších, luštěninách, obilovinách a houbách.
Vitamín B9 (kyselina listová, folát) hraje v organismu důležitou roli, podílí se na dělení buněk a procesu krvetvorby a jeho dostatek je potřeba zajistit především během rozvoje a růstu plodu v těhotenství. Dále pomáhá ke snížení únavy a vyčerpání a podporuje imunitní systém. Doporučená denní dávka je 300 – 330 µg. Mezi hlavní zdroje patří listová zelenina, kvasnice, celozrnné obiloviny, maso, játra, luštěniny, vejce, ořechy, banány, květák, mléko a mléčné výrobky.
Vitamín B12 (kobalamin) má v těle vliv na správnou funkci imunitního systému, energetického metabolismu, přispívá k normální činnosti nervové soustavy a psychiky. Ovlivňuje tvorbu červených krvinek a sehrává také roli při správném dělení buněk. Tento vitamín si tělo dokáže uložit ve velkém množství do zásoby. Doporučená denní dávka je 4 µg. Zdrojem vitamínu B12 je maso, játra, ryby, mléko a mléčné výrobky a vejce.
Vitamín C (kyselina askorbová) má především vliv na imunitní systém, který může být oslabený například vlivem náročné fyzické aktivity. Dále přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální činnosti nervového systému. Je také silný antioxidant a podílí se na ochraně buněk před oxidačním stresem. Je nezbytný pro vstřebávání železa a správnou tvorbu kolagenu v kloubních chrupavkách. Udržuje tak zdravou pokožku, zuby, kosti, chrupavky a krevní cévy. Vhodný je také dostatečný příjem při redukčních dietách, protože přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Doporučená denní dávka je 95 – 110 mg. Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří zejména citrusy, kiwi, šípky, brambory, rajčata, jahody, brokolice, zelí, paprika a chilli papričky.