Léto je sice dávno pryč, ale možná právě teď přemýšlíte, že se vydáte za exotikou během některého z chladných měsíců, nebo už surfujete mezi nabídkami First Minute od cestovních kanceláří. A my se nedivíme. Moře - to je místo, kde se slaný vítr, písek a vlny stávají vašimi nejlepšími přáteli. Bez ohledu na to, zda se chystáte na tropickou dovolenou, na dobrodružnou plavbu nebo jen na víkendový výlet k moři, je důležité se správně vybavit. V tomto průvodci najdete užitečné rady a tipy, jak se připravit na nezapomenutelný pobyt u moře.
Plavky jsou samozřejmě základním kusem oblečení pro každou návštěvu moře. Mějte s sebou několik párů plavek, abyste je mohli střídat. Zvláště ženy by v mokrých plavkách neměly zůstávat příliš dlouho, jinak může dojít k prochladnutí a nepříjemné infekci. Kromě toho si přibalte lehké a pohodlné plážové oblečení, jako jsou šortky, plážové šaty “sundress”, kaftany, sarongy (velké šátky), plážová kimona a další. Nezapomeňte také na plážovou obuv, jako jsou sandály nebo žabky a také boty do vody, ať vám zbloudilý mořský ježek nezkazí celou dovolenou.
Při výběru plavek myslete na to, jaký typ aktivit na pláži plánujete. Pro plavání a potápění si zvolte plavky s dobrým střihem a pohodlným materiálem. Pokud se chystáte na beach volejbal nebo jiné plážové sporty, pak budou vhodné kratší šortky. Pro opalování zvolte plavky háčkované, nebo s možností variabilního nošení horní části. Případně zvolte plavky, které propouštějí sluneční paprsky. Pokud plánujete být na přímém slunci dlouho, hledejte plavky s vysokou SPF ochranou a také s dlouhým rukávem. Co se týče plážového oblečení, volte lehké a vzdušné materiály, které vám umožní pohodlně se pohybovat i za teplých dnů na slunci. Doporučujeme například bavlnu, modal a bambus, které dobře odvádí pot a rychle schnou.
Slunce přispívá k lepšímu spánku a je také zdrojem vitamínu D, ale také může způsobit spáleniny a nenávratné poškození pokožky. Nezapomeňte si přibalit:
Pamatujte na to, že opálená pokožka by měla být stále zdravá pokožka, a proto se snažte minimalizovat přímé vystavení slunci během hodin, kdy slunce svítí nejintenzivněji. Pokud máte citlivou pokožku nebo pokud plánujete strávit na slunci delší čas, je vhodné mít i ochranné oblečení, jako je košile nebo šaty s UV filtrem a širší klobouk s okrajem.
Písek, písek, všude písek! Přibalte si následující vybavení:
Pokud plánujete aktivní dovolenou u moře a vodní sporty, nezapomeňte na příslušné vybavení:
Kromě výše uvedeného vybavení byste měli mít také příslušnou bezpečnostní výstroj, jako je záchranná vesta a helma. Také byste měli být obeznámeni s pravidly a doporučeními pro bezpečné provádění vodních sportů – obecně a také v dané zemi. Dodržujte doporučené bezpečnostní opatření a vždy mějte respekt k moři a jeho proměnlivým podmínkám.
Mějte s sebou také oblečení pro večerní aktivity nebo večeře v městské restauraci. Plavky a plážové šaty jsou skvělé během dne, ale večery mohou být chladnější, takže si vezměte lehký svetr nebo alespoň multifunkční šátek. Pro muže může být vhodná lehká košile s kravatou nebo polo tričko a pro ženy šaty nebo lehký sarong.
Nepostradatelné jsou také pohodlné boty na večerní procházky, ať už se jedná o sandály, plážovou obuv nebo lehké tenisky. Všeobecně platí, že oblečení na večer by mělo být vhodné pro dané klima a styl místa, kam jedete. Pokud bydlíte v hotelu, rozhodně si na dobu jídla připravte i nějaké formálnější oblečení, plavky a šortky opravdu nejsou to pravé. Mnohé hotely dress code již dnes vyžadují a nebo je to alespoň nepsaným pravidlem.
Nesmí chybět základní hygienické potřeby, jako jsou zubní kartáček a pasta, mýdlo, šampon, hřeben a třeba i vlhčené ubrousky. Pamatujte na to, že na pláži a v kempu nemusí být k dispozici dokonale vybavené koupelny a toalety, takže si přibalte vše, co budete potřebovat. Pokud bydlíte v hotelu, většinu z kosmetických nezbytností můžete samozřejmě nechat doma.
Pokud máte citlivou pokožku nebo problémy s kožními alergiemi, vezměte si s sebou i vhodnou kosmetiku a krémy. Slaná voda a sluneční záření mohou pokožku zatěžovat, takže si dejte pozor na správnou péči.
Pro večerní procházky po pláži nebo osvětlení ve stanu je vhodné mít u sebe kvalitní svítilnu nebo čelovku. Vyberte si modely s dlouhou výdrží baterie nebo solární nabíjecí funkcí. Mějte s sebou také rezervní baterie nebo nabíječku, abyste mohli své osvětlení dobít.
Mějte s sebou lékárničku s obvazovým materiálem, dezinfekcí, léky proti bolesti, léky na průjem, vitamíny, které běžně berete, apod. Pokud užíváte nějaké léky na předpis, nezapomeňte si je přibalit. V mnoha evropských zemích už je možnost nechat si v lékárně vydat lék na český e-recept, ale pro jistotu si přivezte raději léky své.
Pokud bydlíte v kempu nebo v přírodě, tohle je zkrátka nutnost. Buďte ohleduplní k přírodě a mějte s sebou plastové tašky na uložení odpadků a recyklační pytle. Vše samozřejmě odvezte s sebou a vyhoďte na tomu určeném místě.
Nepostradatelné jsou samozřejmě vaše doklady, peněženka s nějakou tou hotovostí a platebními kartami, rezervacemi a kartičkou cestovního pojištění. Peníze si pro větší bezpečí rozdělte na několik míst, abyste při případném incidentu nezůstali zcela bez prostředků. Hodí se také mít s sebou kromě místní měny i nějaká eura nebo dollary, tyto měny jsou všeobecně přijímány po celém světě.
Pro komunikaci, navigaci a zábavu během volného času nezapomeňte zabalit svůj telefon. Pokud máte chytré hodinky a další zařízení, nezapomeňte na nabíječku i pro ně. Pokud jedete do přírody, možná se vám bude hodit i power banka s větší kapacitou, kterou snadno nabijete všechna svá zařízení najednou. Pokud fotíte, vezměte s sebou i foťák nebo kameru pro zachycení té správné atmosféry.
Pro relaxaci na pláži i večer na pokoji či ve stanu si přibalte oblíbenou knihu, karetní hry nebo jiné zábavné aktivity, které můžete využít i v případě zhoršení počasí. Pro skutečně zdatné čtenáře je vhodná elektronická čtečka knih. Pocit z otáčení stránek sice nenahradí, ale místo v zavazadle ušetří dokonale.
Zjistěte, zda je na místě dostatek obchodů a restaurací. Může být užitečné mít s sebou nějaké lehké občerstvení, vodu a nezbytné kuchyňské vybavení, pokud plánujete v kempu vařit. Zjistěte si také základní názvy potravin v místním jazyce. Tohle je obzvlášť důležité, pokud máte potravinové alergie nebo intolerance. Podle vašich zájmů můžete přibalit další vybavení, jako jsou dalekohledy, rybářské náčiní nebo jiné specializované věci.
Správné vybavení je klíčem k bezstarostnému a pohodlnému pobytu u moře. Před balením si udělejte seznam, abyste jistě měli vše potřebné. Ať už se chystáte na dovolenou na tropickém ostrově, na výlet k moři s rodinou nebo na romantickou plavbu, připravte se a užijte si krásy moře a pobřeží naplno. Pak už se můžete plně soustředit jen na krásy přírody, relaxaci a zážitky, které vám kempování nebo jiný pobyt u moře může nabídnout.