Zvažujete koupi koloběžky, ale nevíte jaký typ je pro Vás ideální? V tomto článku jsme se pokusili sepsat základní rozdíly mezi jednotlivými modely a následně si uvedeme i konkrétní případy použití jednotlivých typů.
Skládací koloběžky
Základní myšlenkou skládacích koloběžek je jejich skladnost a mobilita, kdy si můžete složenou koloběžku vzít do MHD a nebo do kufru auta. Pokud koloběžku zrovna nepoužíváte, můžete ji uložit například do komory, takže Vám nebude zabírat zbytečné místo například v malém bytě.
Konstrukce skládací koloběžky je u všech modelů podobná, níže si popíšeme jednotlivé konstrukční prvky, které umožňují složení koloběžky do kompaktního rozměru.
Hlavní kloub - ten má několik provedení, u nejlevnějších modelů je na táhle umístěn rychloupínací šroub, který ve složené a rozložené poloze zapadne do drážky a následně, po uzavření rychloupínáku, sevře elementy k sobě a tím se kloub zafixuje. U dražších modelů je rychloupínák nahrazen pojistkou, kterou je potřeba pro složení koloběžky stlačit a nebo posunou směrem k řídítkům.
Výsuvná řídítka – lze nastavit do několika poloh, zajištění výšky se u většiny modelů provádí pomocí objímky s rychloupínákem a jistícím čepem, který zapadá do otvorů ve vnější trubce řídítek.
Sklápěcí madla řídítek – jsou u většiny koloběžek spojeny gumičkou, která prochází středovým dílem řídítek, gumička zajistí, že se madla neztratí. Podle typu koloběžky se madla zasouvají do středového kusu, kde jsou zajištěny pouze čepem, který zapadne do otvoru ve středovém dílu a nebo se dodatečně zajišťují svorkou. Úzká řídítka jsou nepoddajná a na řízení jsou potřeba obě ruce a pevný úchop.
Kolečka mají v drtivé většině případů plastový střed s polyuretanovou pneumatikou. Průměry koleček se pohybují od 100 milimetrů do 300 milimetrů. Ve srovnání s klasickou koloběžkou jsou malá kolečka pomalejší a jízda na koloběžce je náročnější.
Brzda je u skládacích koloběžek řešena pomocí zadního blatníku, který je umístěn na ose s pružinkou. Pokud potřebujete koloběžku zpomalit, nebo zastavit, tak blatník jednoduše přišlápnete patou. Jednotlivé modely mají buď blatník z tvarovaného plechu, který je lehký, ale rychle se zahřeje. Druhou variantou blatníku je masivní odlitek hliníku, u kterého je brždění lépe dávkovatelné a brzda se lépe chladí. Samostatnou kategorií jsou koloběžky s kotoučovou brzdou, tyto modely jsou osazeny mechanickou brzdou, které mají ovládaný pouze 1 třmen (vnější brzdovou destičku). 2. třmen (vnitřní brzdová destička) je pevný a je potřeba jej pravidelně seřizovat, pokud je vůle mezi kotoučem a pevným třmenem velká, může dojít k ohnutí kotouče. Kotoučové brzdy také zvyšují hmotnost koloběžky.
Odpružení - u dražších modelů jsou skládací koloběžky osazeny zadním tlumičem, který tvoří vinutá pružina a posuvný šroub a pružina na přední vidlici. Tlumiče dokáži pohltit část nerovností, lehce zvýšují jízdní komfort, ale také hmotnost celé koloběžky.
Z popisu konstrukce skládací koloběžky lze vyčíst, že tyto modely jsou ideální jako praktická „přibližovadla“, nejlépe fungují na rovném povrchu a vzhledem k vysokému množství pohyblivých části mohou například na dlažebních kostkách lehce „drnčet“.