Jedno z prvních kritérií pro výběr nového spacáku, které je třeba zvolit - jaká bude jeho náplň? Pokud bychom to řekli zjednodušeně a co nejstručněji, přednosti péřového spacáku se uplatní především ve větší zimě, a hlavně v suchých mrazech, syntetická vlákna zase ocení ten, kdo nestíhá o spacák patřičně pečovat a bude ho používat spíše ve vlhčím prostředí.
Je to proto, že syntetická vlákna jsou méně náročná na údržbu a nevadí jim tolik vlhkost. Spacáky s méně kvalitními vlákny jsou levnější a pro běžné použití a letní podmínky postačující. Syntetika se také uplatní u alergiků.
Nils camp nabízí spacáky ze syntetického, nepromokavého a prodyšného vláka s kvalitním prošíváním, zabraňující pohybu náplně.
Při výběru vhodného spacího pytle je třeba se zamyslet nad tím, k jakému účelu a do jakých podmínek budeme spacák potřebovat. Spací pytle lze rozdělit podle ročního období a to na:
Letní spací pytel = Tyto spací pytle jsou určené pro čistě letní teplé období (od června do srpna). Jsou velice lehké (cca do 1000 g), tudíž se hodí pro pěší turistiku nebo letní kempování u vody.
Zimní spací pytel = Zimní spací pytle jsou určeny do chladných zimních nocí, lze použít od podzimu do jara.
"Třísezónní" spací pytel = Tyto spacáky jsou určeny pro nocování v období od jara do podzimu. Jedinou nevýhodou je, že má oproti letnímu spacáku vyšší hmotnost, od 1.200 g.
Tepelné určení spacího pytle:
Spací pytel lze vybrat také podle teplotního určení. Teplotní údaje na spacáku udávají informace o jeho izolačních vlastnostech. Samozřejmě musíme počítat s tím, že čím méně je uvnitř spacáku prostoru, tím je teplejší. Evropská norma EN 13537, která od roku 2002 platí pro země Evropské unie, zavedla nové standardy pro teplotní značení spacích pytlů. Norma rozlišuje čtyři teploty (horní extrém, komfortní teplota, limitní teplota a extrém).
MAX – horní hranice teplotního komfortu, teplota, při které se ještě nepotíte, v podstatě jde o nadbytečný údaj.
COM – teplota spodní hranice teplotního komfortu, při které jste v poloze s nataženýma nohama v teplotní rovnováze a ještě nebudete mít pocit chladu. Tcomf je nejdůležitější z uváděných teplot.
LIM – limitní teplota, při které je uživatel v poloze skrčených nohou v teplotní rovnováze a ještě nebude vnímat chlad.
EXT – teplota, při které bude ve spacáku zima, nicméně ochrání před umrznutím.
Pro ženy platí teplota označená jako komfortní, pro muže teplota limitní.