Badminton je skvělý sport, který nabízí kombinaci rychlosti, strategie a fyzické náročnosti. Ať už hrajete pro zábavu nebo se chystáte na turnaj, pochopení základů hry a vybavení, které potřebujete, vám pomůže dosáhnout vašich cílů v badmintonu. Takže vezměte raketu a míček na badminton a vstupte na kurt - svět badmintonu na vás čeká!
Historie vzniku badmintonu
Kořeny badmintonu sahají až do starověké Číny, kde se od 5. století hrála podobná hra zvaná „Battles of the Shuttlecock“. V Anglii se objevila hra nazývaná „Battledore and Shuttlecock“, kde si šlechtici přehazovali košíček přes síť pomocí malých raket.
Moderní badminton, tak jak ho známe dnes, se zrodil v 19. století v Anglii na panství Badminton v Gloucestershiru, odkud také získal svůj název. Oficiální pravidla vznikla roku 1887 a o dva roky později byla založena i Badmintonová asociace.
Dnes je badminton celosvětově populární a hraje se v mnoha zemích napříč kontinenty. Populární je zejména v Dánsku, Číně, Indonésii, Koreji či Indii. Každoročně se pořádá třeba prestižní turnaj Yonex All England Open.
Základní vybavení badmintonisty
Raketa – profesionální rakety váží cca 70-100 gramů a jsou vyrobené z uhlíkových vláken, která zajišťují optimální poměr hmotnosti a tuhosti. Raketa má oválný tvar hlavy a tenkou rukojeť. Existují také odlehčené rakety – ty jsou vhodné pro začátečníky či děti.
Košíček – jedná se o malý míček, který má základnu z korku a je obalený peřím. Profesionální košíčky dokáží letět rychlostí až 300 km/h. Pro trénink jsou vhodné pomalejší plastové košíčky.
Obuv a oblečení: Pro hraní badmintonu je důležitá také správná obuv a oblečení. Boty by měly poskytovat dobrý grip a podporu kotníků, zatímco oblečení by mělo být lehké a prodyšné. Kromě toho, mnoho hráčů také používá další vybavení, jako jsou chrániče zápěstí, “bandany” a sportovní náramky, aby zlepšili svůj výkon a pohodlí během hry.
Hřiště a síť
Badminton se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech 13,4 x 6,1 metru, které je rozdělené uprostřed tenkou síťí o výšce 1,55 m (ve středu), resp. 1,524 m (na krajích). Na zemi jsou vyznačeny čáry ohraničující přední a zadní pole.
Základní pravidla
Badminton je hra, která vyžaduje nejen fyzickou kondici, ale také strategické myšlení. Úspěšní hráči badmintonu musí být schopni předvídat pohyby svých soupeřů a používat různé údery - jako jsou údery na síť, údery do zadní části kurtu a údery na tělo - aby získali výhodu. Kromě toho, dobrá kondice a vytrvalost jsou klíčové pro udržení vysoké úrovně hry během celého zápasu.
Základní údery
Podání – první úder v rámci rozehry. Provádí se ze zadní části hřiště a míček musí přelétnout přes síť.
Obrana – odehrání míčku po podání nebo úderu soupeře. Cílem je vrátit míček zpět přes síť.
Smeč – útočný úder směrem dolů k zemi. Používá se k ukončení výměny.
Lob – obranný úder ve vysokém oblouku přes soupeře. Slouží k zisku času a výhodnější pozice.
Half-smash – ostrý úder ve výši ramen. Kombinuje sólový lob s razantní smečí.
Pro koho je badminton vhodný?
Badminton je vhodný pro široké spektrum hráčů napříč věkovými kategoriemi. Jedná se o kondičně náročný sport, který rozvíjí rychlost, obratnost i vytrvalost. Díky jednoduchým pravidlům je vhodný jak pro rekreační hraní, tak profesionální soutěže. Pravidelný badminton pomáhá udržovat kondici a přináší skvělou zábavu. Doporučuje se proto všem věkovým skupinám jako součást aktivního životního stylu.